Morča

Chov v exteriéri
 je veľmi výhodný ako pre morča tak aj pre chovateľa. Pre morča je takýto chov prirodzenejší, sú spokojnejšie a aktívnejšie. Pre chovateľa je veľkým plusom ľahšia údržba, odpadá typický morčací pach v domácnosti, zvýšené upratovanie v okolí klietky a menej pískania. Nevýhodou môže byť nepriazeň počasia, počas zimy morčatá nesmú byť vonku a nie sú dostatočne chránené pred dravcami. To treba zohľadniť pri stavbe výbehu vonku. Pri klietkovom chove v exteriéri odpadá starosť ochrany pred dravcami, zvieratku ale musíte nájsť spoločníka keďže morčatá sú spoločenské zvieratá, ktoré vo voľnosti žijú vo veľkých skupinách 5 - 15 členov a medzi sebou komunikujú pískaním.

Potrava
Morčatá sú výlučné bylinožravce, ktoré sa v prírode pasú na rôznych trávach a iných málo výživných rastlinách. V našich podmienkach je najzákladnejšou potravinou pre morčatá kvalitné seno bez prachových častíc, doplnené o obilniny, kukuricu, sóju, zeleninu a ovocie, ktoré im dodajú i potrebný vitamín C, keďže si ho morské prasiatka nedokážu sami syntetizovať (tak ako ľudia). Špecializované mixy krmív pre morčatá obsahujú najmä obilniny, ktoré však nenahradia pre morčatá prirodzenú potravu v podobe sena alebo čerstvých rastlín. Aj pri morských prasiatkach je dôležitá pestrá strava, no základom by malo byť kvalitné seno doplnené o čerstvé rastliny. Zloženie potravy pre morčatá by malo tvoriť 65% sena, 20% zeleniny, 5% ovocia a 10% obilnín. S kŕmením morčiat to však netreba preháňať, pretože majú sklony k obezite. 


Klietka a jej vybavenie

Morské prasiatka sú zvedavé, hravé a radi majú prehľad o tom, čo sa v okolí deje. Môžu sa chovať v interiéri no viac im vyhovuje prirodzenejší vonkajší chov. Pre chov morčiat je optimálna klietka s výbehom. Každá takáto klietka by mala mať pokojné zákutie, kde môžu morčatá odpočívať a väčší výbeh kde sa budú zdržiavať počas dňa. V ideálnom prípade má klietka s výbehom minimálne dve úrovne. Rozmery klietky pre dve morčatá by mali byť minimálne 120 x 60cm a 50cm do výšky. Klietka i výbeh by mali byť chránené pred dažďom, priamym slnkom a prievanom, keďže morčatá sú zraniteľné prudkými výkyvmi počasia. Klietka umiestnená v exteriéri by mala byť dostatočne zapustená do zeme, aby sa morčatá nepodhrabali. Počas zimných mesiacov je potrebné morčatá presunúť do interiéru. Ideálny materiál na podstielku je seno, ktoré tvorí aj podstatnú časť potravy morských prasiatok. Alternatívou môžu byť slama alebo piliny (bez prachu). Klietka by mala byť vybavená krmítkom na seno a napájadlom na vodu. Do klietky môžeme zabudovať i rôzne potrubia, preliezky a skrýše ktoré budú udržiavať morské prasiatka aktívne a bez stresu. 

Rozmnožovanie

Riziká rozmnožovania v mladom veku-Morčatá sa dokážu rozmnožovať vo veľmi mladom veku. Je to asi od 5 týždňa veku. Ale takéto skoré párenie nie je pre morčatá vhodné. Samičkin organizmus na to ešte nie je pripravený, takže nejde zabezpečiť, že vývoj samičky a mláďat bude bezproblémový. Samček by zase mohol byť v budúcnosti menší.

Ideálny vek-Ideálny vek pre párenie pri samičke je od šesť do deväť mesiacov. Určite nie nad desať mesiacov, lebo vtedy sa jej napevno zrástajú pánvove kosti. Takže prvý pôrod musí byť do dvanástich mesiacov samičky, lebo by mohli zomrieť aj mladé aj samička.

Gravidita a mládatá-Samička je gravidná 59-72 dní. Rodia sa 1-4 mláďatá. Hneď po narodení sú osrstené, vidia, počujú a už po niekoľkých hodinách dokážu prímať tuhú potravu svojich rodičov. Materské mlieko cicajú 4-5 týždňov.





Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky